cykloturistika.cz


Obsah čísla Cykloturistika: 3/2016

svět cyklistického osvětlení
Svítíš, svítím, svítíme ‒ vpřed i vzad


Stejně tak, jako se rychle vyvíjí elektronika, vyvíjí se i osvětlení na kola. Snad každý den se objeví novinka mezi cyklistickými světly a o zvyšujících se výkonech světel je lepší ani se nerozepisovat. Ty tam jsou doby přítlačných dynam a mžourajících žárovek, které osvětlily tak maximálně vzorek pláště předního kola. Přinášíme vám proto přehled možností, které svět cyklistického osvětlení skýtá. Netroufáme si porovnávat nebo dělat nějaké závěry, zvláště ne, co se výkonu a svitu jednotlivých kousků týče. Spíše chceme naznačit, do kterých všech zákoutí byste se mohli vydat hledat, pokud zrovna pátráte po něčem lepším.

 

 

rozhovor
Do práce bez bahna i rušných křižovatek


Také byste chtěli prostě ráno jen sednout na kolo a dostat se do práce zdravě a zadarmo? Jenže máte v cestě přeplněnou křižovatku, bojíte se aut nebo křižovat tramvajovou trať? Nebo se vám nechce do lesa, abyste nevyjeli zablácení? Možná existuje řešení. Rozhodně na něm už několik let pracuje Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat: Mapa, která dokáže najít cyklistům pohodlnou cestu.

 

 

zahraniční cyklotrasa Bosna a Hercegovina
Země smutku i naděje


Na konci minulého století se Balkánským poloostrovem prohnala krvavá vřava občanské války. Jednou z nejvíce postižených zemí regionu byla národnostně složitá Bosna a Hercegovina. Stopy válečného konfliktu jsou v této zemi dodnes všudypřítomné a jizvy po válce se hojí jen pomalu. Dnešní Bosna a Hercegovina však nastavuje cestovatelům jinou, mnohem přívětivější tvář: nefalšovanou balkánskou otevřenost a pohostinnost, nádhernou a jen málo dotčenou přírodu i příležitost k poznání neobvyklého propletence několika kultur, který nemá v Evropě obdoby. Tato v mnohém zvláštní země i přes všechny své vnitřní problémy vítá turisty ze zahraničí a ti zde najdou jedinečné zážitky, které se na evropském Západě nedají už dnes zažít. Turistický ruch je jednou z nadějí, že se této zemi zase bude dařit dobře.

 

zahraniční region Valberg, Francie

Obklopen červenými skalami


Jen hodinu cesty od francouzského Nice najdete sympatické horské středisko Valberg. Už cesta k němu podél široké řeky Var a pak naopak velice úzkým a velmi hlubokým kaňonem z červených skal s protékajícím divokým potokem le Cians je úchvatná podívaná a zkušenost. A i přesto, že stále mírně stoupáte, čekáte, že přijedete nejspíše někam do pekla. Ale ouha, zničehonic se před vámi objeví široká náhorní plošina s mnoha skalnatými vrcholy, v jejichž sevření najdete právě Valberg. Několik tipů na vyjížďky a další atraktivní aktivity.

 

Svatojánská noc
Ve stopě Předchůdce


Na rozdíl od ostatních světců je u Jana Křtitele slaveno přednostně jeho narození na svět, zatímco u ostatních odchod do nebe. Ten je u Jana jen připomínán jako jeho umučení 29. srpna. Důvodem je význam jeho povolání, pro které byl předurčen už před svým narozením a které církev slavnostně připomíná 24. června. Vybrali jsme tyto lokality a události spojené s tímto datem: Svatojanská noc, Michalův statek, Světelsko; Svatojánské ohně, Radhošť, Valašsko; Svatojánské kvítí, Zámek Rájec, Svitavsko; Svatojánský stánek, Sedlec, Kutnohorsko; Svatojánská skála, Svatý Jan pod Skalou, Berounsko; Svatojánská ruina, Kočov, Tachovsko; Svatojánský pramen, Křemešník, Pelhřimovsko; Svatojánská socha
Lesopark Kuks, Královédvorsko

 

Celý měsíc v městském provozu CTM Spark 3.0
Hbitá jiskra


Slovenská značka CTM nám do testu nabídla krosové kolo Spark 3.0, které je pro rok 2016 jejím nejvyšším modelem v kategorii kros, někdy také označované jako trekkingové nebo hybridní, tedy kolo určené do lehčího terénu a schopné svižné jízdy po silnici. Z krabice na nás vykoukla na první pohled šedivá myška bez výraznějších zvláštností. Rozhodli jsme se tedy dát jí pořádně do těla a dostat z ní jiskru avizovanou v názvu kola.

 

 

 

Příběh jízdního kola (175)
Mountainbiková zlatá „devadesátá"


V devadesátých letech zažívala horská kola velký boom a toto desetiletí lze bez velké nadsázky nazvat jejich zlatým věkem. Na jedné straně ještě dozníval entuziasmus kalifornských průkopníků MTB, na druhé straně si funkcionáři UCI uvědomovali neudržitelnost svého krátkozrakého odmítavého postoje k horským kolům, který byl do budoucna - vzhledem k masovému šíření mountainbikingu - již naprosto neúnosný. Počátkem devadesátých let se jak evropské, tak i světové šampionáty MTB pořádají pod hlavičkou UCI, která jim dává punc oficiálnosti. Rodící se nová cyklistická disciplína budí značný zájem médií, čímž následně přitahuje i silné sponzory podporující přední profesionální týmy MTB. A v tomto desetiletí se také dostává cross country horských kol mezi olympijské disciplíny zařazené do programu OH 1996 v Atlantě rychleji, než se očekávalo.

 

Kolem vlasti
Od Orlice k Metuji


Jedním z mála míst, kde se naše hranice nedrží vrcholů věnce hor, uzavírajícího českou kotlinu, je Orlické Záhoří, v němž kousek naší země proniká romantickou Zemskou bránou do Kladska. Pro putování kolem vlasti to byla po Jeseníkách a Sněžníku tak trochu odpočinková etapa, ale kopcům se skupina cyklistů kolem autora Vladimíra Pustiny nevyhla, jen byly o něco nižší a méně strmé, než by nás čekaly na klasické orlickohorské hřebenovce přes Velkou Deštnou a Šerlich.

 

Komiks a cyklisté (4)

V zahraničních cyklistických časopisech


Vlna cyklistických komiksů jako by se vzedmula v 90. letech, kdy kreslené příběhy vycházely v celé řadě zahraničních časopisů. Uvedené jsou ukázky z některých z nich. V 90. letech zažíval boom mountainbiking, a tak není divu, že mezi náměty převládají ty z prostředí bikerů. Možná i proto, že jízdy v náročném terénu, plném nejrůznějších nástrah, byly pro scenáristy i kreslíře přitažlivější a atraktivnější než silniční cyklistika.

 

cyklotoulky
Františkovy LázněSpolečně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství. Na rozdíl od svých sousedů jsou Františkovy Lázně méně okázalé a i celkově menší, což jim ovšem neubírá na atraktivitě, právě naopak, milovníci klidu a maloměsta v tom nejlepším slova významu míří právě sem.

 

Cyklotoulky
Lázně Mšené


Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale těm můžou konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou - k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku. No a v neposlední řadě útulností, jestli se o nějakých lázních v Čechách dá říci, že jsou rodinné, jsou to právě Lázně Mšené - tradiční rodinné české lázně.

 

cyklotoulky
Klášterec nad Ohří


Výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být. Klášterec totiž kromě léčebných pramenů nabízí i krásné procházky okolo Ohře, projížďky v podhůří Krušných hor, neopakovatelné výhledy na Doupovské hory, několik zajímavých výstav a celkem útulné a hezké městečko.

 

Cykloturistika: 3/2016

V prodeji od 11.5.2016 ve stáncích s tiskem a ve vybraných prodejnách.

Cykloturistika: 3/2016
obsah čísla
úvodník
ukázka:
Svatojánská noc - ve stopě Předchůdce
ukázka:
Valberg - obklopen červenými skalami
koupit tištěnou verzi
koupit elektronickou verzi

cykloturistika.cz / Časopis Cykloturistika / Cykloturistika 3/2016 / obsah